Неділя, 19.05.2024, 19:15
Вітаємо Вас Гость | RSS

Напів офіціний сайт 1 курсу юрфаку ПНУ

Розклад в графі 2 КУРС
Категорії розділу
Погода в Івано-Франківську

Каталог статей

Головна » Методичні посібники » Методичні довідники

Програмові вимоги до екзамену з ТДП






Теорія держави і права як наука та навчальна дисципліна


Юридична наука: поняття, об’єкт, предмет, функції. Система (структура) юридичної науки. Загальна характеристика окремих груп наук в системі юриспруденції.

Теорія держави і права як суспільна наука. Поняття і предмет теорії держави і права. Характерні риси теорії держави і права. Теорія держави і права як загальна, фундаментальна, світоглядна, методологічна юридична наука. Виникнення теорії держави і права та історичні етапи її розвитку. Розвиток теорії держави і права в новітню епоху. Теорія держави і права в умовах незалежної України: пострадянські реалії та європейські перспективи.

Функції теорії держави і права. Гносеологічна функція теорії держави і права. Методологічна функція теорії держави і права. Практично-прикладна функція теорії держави і права. Світоглядна функція теорії держави і права.

Поняття методології та методу теорії держави і права. Методи дослідження державно-правових явищ. Класифікація методів пізнання державно-правової дійсності. Загальні принципи дослідження державно-правових явищ. Філософсько-світоглядні, загальнонаукові та спеціальні методи дослідження держави і права.

Взаємозв’язок і взаємодія теорії держави і права з іншими суспільними науками. Місце теорії держави і права в системі юридичної науки. Взаємозв’язок теорії держави і права з іншими науками.

Теорія держави і права як навчальна дисципліна. Співвідношення теорії держави і права як науки і як навчальної дисципліни.


Походження держави


Загальні закономірності виникнення держави. Загальна характеристика первісного суспільства. Етапи розвитку первісного суспільства. Соціальна влада в первісному суспільстві. Розпад первіснообщинного родового ладу і поява держави. Основні причини та умови виникнення держави. Економічні, соціальні, культурні, психологічні причини і умови виникнення держави.

Особливості виникнення держави в різних народів світу. Європейський шлях походження держави. Азіатський шлях походження держави.

Багатоманітність теорій походження держави та її причини. Патріархальна концепція виникнення держави. Теологічна концепція виникнення держави. Договірна концепція виникнення держави. Психологічна теорія виникнення держави. Теорія насильства. Соціально-економічна (історико-матеріалістична) теорія виникнення держави. Інші концепції виникнення держави.

Особливості виникнення держав в сучасну епоху. Фактори, що впливають на виникнення сучасних держав.


Поняття та сутність держави


Багатогранність держави як явища і багатозначність визначень її поняття. Основні підходи до розуміння держави: історичний ракурс. Сучасне визначення держави. Ознаки, що відрізняють державу від інших аналогічних явищ. Поняття та ознаки держави. Субстанційний, територіальний та інституційний елементи держави. Поняття, ознаки та різновиди влади. Поняття публічної політичної влади. Специфічні риси державної влади.

Суверенітет держави як її центральна ознака. Поняття, ознаки, структура та види державного суверенітету. Співвідношення понять «державний суверенітет», «народний суверенітет» і «національний суверенітет». Історія розвитку ідеї та концепції державного суверенітету. Легітимність і легальність державної влади.

Сутність держави. Соціальна сутність держави. Класові та загальносоціальні моменти в соціальній сутності держави. Соціальне призначення сучасної держави.

Сучасні західні та вітчизняні теорії держави: загальна характеристика. Теорія держави «загального благоденства». Концепції демократичної держави. Технократичні концепції держави. Авторитарні теорії держави. Соціалістичні концепції держави. Анархічні та етатистські погляди на державу. Концепція соціальної держави.

Необхідність, значимість, поняття та критерії типології держав. Сучасні підходи до історичної типології держав. Формаційний підхід до історичної типології держав. Цивілізаційний підхід до історичної типології держав. Історичні типи та різновиди держави. Східна деспотична держава як окремий історичний різновид рабовласницької держави. Рабовласницька держава. Феодальна держава. Буржуазна держава. Соціалістична держава. Сучасна держава: загальна характеристика. Перехідний тип держави.


Форма держави


Поняття та елементи форми держави. Форма держави як набір основних параметрів, що характеризують державу. Співвідношення типу, змісту і форми держави. Загальноісторичне і національне у формі держави. Поняття і суть форми державного правління, форми державного устрою і державного режиму.

Класифікація сучасних форм державного правління. Поняття та ознаки монархії. Історичні різновиди монархій. Загальні закономірності та особливості історичного розвитку монархій. Види сучасних монархій. Абсолютна (необмежена) монархія. Конституційна (обмежена) монархія. Дуалістична монархія. Парламентська монархія. Поняття та ознаки республіки. Історичний розвиток республіки як форми державного правління. Історичні різновиди республіки. Сучасні різновиди республіки. Президентська республіка. Парламентська республіка. Змішані республіки. Нетипові форми державного правління.

Класифікація сучасних форм державного устрою. Проста (унітарна) держава: поняття, ознаки, різновиди. Класифікація складних форм державного устрою. Федерація: поняття, ознаки, види. Конфедерація: поняття, ознаки. Відмінності складних держав від військово-політичних, економічних та інших союзів. Історичні різновиди форм державного устрою.

Класифікація державних режимів. Демократичний державний режим: поняття, ознаки, види. Поняття, ознаки та види недемократичних режимів. Тоталітарний державний режим: поняття, ознаки, види. Авторитарний державний режим: поняття, ознаки.

Сучасний стан та проблеми форми державного правління, форми державного устрою та форми державного режиму в Україні.


Функції держави


Поняття та зміст функцій держави. Співвідношення завдань, суті, цілей і соціального призначення держави з її функціями. Взаємозв’язок між сутністю держави і її функціями. Фактори, що визначають напрямки діяльності держави та зміст її функцій. Класифікація функцій держави. Еволюція функцій держави.

Поняття і характеристика зовнішніх і внутрішніх функцій сучасної держави. Політична, економічна, соціальна, культурна, фінансова, екологічна, правоохоронна та інші внутрішні функції держави. Функції оборони держави, підтримання світового порядку та міжнародного співробітництва як основні зовнішні функції.

Поняття форм здійснення функцій держави. Поняття та різновиди правових форм здійснення функцій держави. Поняття та різновиди організаційних форм здійснення функцій держави. Методи здійснення функцій держави.

Сучасний стан та перспективи реалізації функцій сучасної Української держави.


Механізм та апарат держави


Поняття та структура механізму держави. Види державних організацій. Державні підприємства, державні установи і державні органи як структурні елементи механізму держави. Поняття, природа і призначення державного апарату. Співвідношення понять "механізм держави” і "апарат держави”. Структура державного апарату.

Принципи організації та діяльності державного апарату. Поняття та значення принципів організації та діяльності державного апарату. Принцип поділу державної влади. Формування і розвиток ідеї та теорії поділу державної влади. Основні положення концепції поділу влади.

Поняття та ознаки органу держави. Відмінність державного органу від органу місцевого самоврядування. Класифікація органів держави. Органи законодавчої, виконавчої і судової влади: загальна характеристика.

Державний апарат України. Система державних органів України. Сучасний стан та перспективи розвитку державного апарату України.


Держава і громадянське суспільство


Історичні передумови становлення громадянського суспільства. Формування та розвиток ідеї та концепції громадянського суспільства. Фактори становлення громадянського суспільства. Етапи розвитку громадянського суспільства.

Поняття, структура і суть громадянського суспільства.

Співвідношення держави і громадянського суспільства. Роль держави в громадянському суспільстві. Тоталітарна держава і громадянське суспільство. Демократична держава і громадянське суспільство.

Стан та перспективи розвитку громадянського суспільства в Україні.


Держава в політичній системі суспільства


Поняття політичної системи суспільства: політичне і юридичне трактування. Поняття, ознаки та функції політичної системи суспільства. Типи політичних систем суспільства.

Структура політичної системи суспільства. Основні суб’єкти політичної системи суспільства. Державні і недержавні організації як елементи політичної системи суспільства.

Поняття і класифікація об’єднань громадян. Політичні партії: поняття, ознаки, функції. Поняття, ознаки і різновиди громадських організацій. Місце і роль політичних партій і громадських організацій в політичній системі України.

Місце і роль держави в політичній системі суспільства. Взаємозв’язок та взаємодія держави з іншими елементами політичної системи суспільства. Основні напрямки удосконалення політичної системи України.


Держава і особа. Правовий статус особи


Співвідношення понять "людина”, "особа”, "громадянин”. Правовий зв’язок особи та держави.

Поняття і суть правового статусу особи. Правовий статус і фактичне становище особи. Види правового статусу особи. Принципи правового статусу особи в сучасних демократичних державах.

Структура правового статусу особи. Елементи правового статусу особи. Права, свободи і обов’язки особи – ядро правового статусу особи. Поняття і ознаки прав людини. Поняття та система прав і свобод особи. Співвідношення понять "права особи” і "свободи особи”. Права людини: поняття та структура. Історичний розвиток прав і свобод людини і громадянина. Теорія трьох поколінь прав людини. Класифікація прав і свобод людини. Загальна характеристика громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав людини, закріплених в Конституції України. Поняття і види обов’язків людини і громадянина.Характеристика інших елементів правового статусу особи.

Гарантії прав і свобод людини і громадянина. Міжнародні та національні гарантії захисту прав людини.

Міжнародно-правове регулювання прав людини.


Правова держава


Історичний розвиток ідеї та концепції правової держави. Поняття, суть і значення концепції правової держави. Ступінь практичного втілення ідей правової держави в сучасному світі.

Поняття та ознаки правової держави. Принципи правової держави. Принцип верховенства права і принцип верховенства закону в правовій державі. Основні ознаки правової держави: юридичне закріплення і забезпечення прав людини; високий рівень правової культури; розподіл влади; високозначуще становище суду; взаємна відповідальність між особою і державою; неухильне виконання законів всіма учасниками суспільного життя тощо.

Правова держава і громадянське суспільство: основні аспекти співвідношення.

Закріплення основних ознак правової держави в Конституції України. Напрямки формування правової держави в Україні.


Загальне вчення про демократію


Поняття та ознаки демократії. Функції та принципи демократії. Форми демократії. Інститути демократії. Демократія і самоврядування. Демократія і права соціальних меншин. Основні теорії демократії. Соціалістична теорія демократії. Теорія "плюралістичної” демократії. Теорія елітарної демократії. Теорія партисипаторної демократії. Теорія корпоративної демократії. Теорія "комп’ютерної демократії”.







Підготував:

доцент кафедри теорії та історії держави і права ___________ Андріюк В.В.

Категорія: Методичні довідники | Додав: Best (29.09.2011)
Переглядів: 2709 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Наше опитування
Мій улюблений предмет на першому курсі був...
Всього відповідей: 296
Пошук
Новини
Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz